top of page

MunkaerÅ‘- piaci szolgáltatások nyújtásával az egyesület egyes munkatársai a megalakulás óta, maga az egyesület  pedig 2005 óta foglalkozik.

A hátrányos helyzetű emberek segítésének egy kulcspontja az álláskeresés, az elhelyezkedés támogatása komplex, egyénre szabott módszerekkel, a készségfejlesztéseken keresztül - legyen szó egyéni vagy csoportos szolgáltatásról, mentorációról vagy tanácsadásról. Ennek hatékony gyakorlati megvalósítóhelye az "álláskeresÅ‘ klub", melyhez egyéni tanácsadás kapcsolódik. 

2011-12 ÁlláskeresÅ‘ Klub a VIII. kerületben

Egyesületünk 7 hónapon át nyújtott ÁlláskeresÅ‘ Klub szolgáltatást a nyolcadik kerületben a családsegítÅ‘ központtal közösen a kerület lakosai számára.

​

FÅ‘ként olyan ügyfeleket láttunk el, akik több éve nem dolgoztak, alacsony iskolai végzettséggel rendelkeztek, sok volt köztük, az 50 év feletti hátrányos helyzetű álláskeresÅ‘.

​

Két tanácsadó és egy asszisztens munkatárs fogadta az ügyfeleket hétfÅ‘i és csütörtöki napokon délelÅ‘tt.

​

Munkamódszerünk:

Tanácsadóink az elsÅ‘ interjú során közelebbrÅ‘l megismerik az álláskeresÅ‘ helyzetét, majd ez alapján együttműködési megállapodást kötnek a közös munkáról, ami szerint a tanácsadó segít

  • a célállásra készített fényképes profi önéletrajz elkészítésében

  • e-mailcím létrehozásában

  • hogyan kell jelentkezni állásokra e-mailen

  • átbeszéli az ügyféllel az állásinterjúk tapasztalatait

  • álláskeresési módszereket ajánl

  • információkat nyújt állásokról, képzésekrÅ‘l, ellátásokról, stb.

Emellett

  • állásajánlatokat biztosítunk az internetrÅ‘l; kinyomtatva, végzettség szerint szortírozva

  • telefonálni lehet állásügyben

  • interneten is lehet állásokra jelentkezni

 

A tanácsadóval együttműködÅ‘ ügyfél pedig vállalja, hogy folyamatosan tájékoztatja a tanácsadót.

Arról, hogy milyen állásokra jelentkezett, hol járt, miket tapasztalt az állásinterjúkon annak érdekében, hogy ezeket a tapasztalatokat integrálni lehessen. A tanácsadó segít az élmények átdolgozásában, az egyéni erÅ‘sségek kiemelésében, az elÅ‘rehaladás követésében.

 

A klubszerű működés a csoportos helyzetek megoldásával, a szabálykövetÅ‘ viselkedés begyakorlásával segít az ügyfelek, ami a tartósan munkanélküli embereknek utat nyit a munka világa felé.

 

Ha más típusú probléma is kíséri az álláskeresési helyzetet, akkor a családgondozóval vagy más intézmény munkatársával is együttműködik a tanácsadó az ügyfél érdekében, hogy az álláskeresÅ‘ státuszba tudjon kerülni.

Az elsÅ‘ két hónap alatt 61 ügyfél érkezett, közülük a program végéig már 11-en dolgoznak!

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Egyesületünk 2011. június 1. és 2011. szeptember 31. között mentorációs szolgáltatást nyújtott olyan hátrányos helyzetű ügyfeleknek, akik bérpótló juttatásban részesülnek.

​

4 mentorunk 320 emberrel dolgozott. 4 körzetben mentoráltunk, 8 munkaügyi kirendeltségen voltak regisztrálva azok az ügyfelek, akiket elláttunk.

  • Ceglédi Kirendeltség

  • Váci Kirendeltség

  • Dabasi és Ráckevei Kirendeltség

  • Bartók Béla úti Kirendeltség Budapest, Budaörsi Kirendeltség, Érdi Kirendeltség és Zsámbéki Kirendeltség

 

58 településrÅ‘l kerültek ügyfelek a programba, egy-egy mentor 12-19 településrÅ‘l fogadott álláskeresÅ‘ket.

​

Az álláskeresÅ‘k mellett foglalkoztunk munkáltatókkal is. Megkerestünk mintegy 300 céget e-mailben és személyesen azért, hogy feltárjunk olyan álláshelyeket, ahol ügyfeleink el tudnak helyezkedni.69 munkáltató tett munkaerÅ‘igény bejelentést 132 munkakörre általunk.

A program ideje alatt a közfoglalkoztatást szervezÅ‘kkel, közfoglalkoztatást biztosítókkal is együttműködtünk az egyes településeken.

​

Az ügyfeleinkkel a mentoraink végigvették eddigi álláskeresési és munkatapasztalataikat, és az elhelyezkedésüket befolyásoló egyéb tényezÅ‘ket, és egy - a válaszok alapján kialakult - személyre szabott terv alapján segítették az ügyfeleket abban, hogy állást, képzést, egyéb ellátást vagy egyéb segítséget kapjanak. Önéletrajzok, motivációs levelek megírásával, állások feltárásával, e-mailes állásjelentkezési lehetÅ‘ség megteremtésével, az interjús tapasztalatok átbeszélésével, egyéb segítÅ‘ beszélgetésekkel támogattuk az ügyfeleket az elhelyezkedés érdekében. Folyamatosan információkat adtunk az állásokkal, képzésekkel, ellátásokkal kapcsolatban. Kerestünk más szervezeteket, amelyek tudják támogatni tovább az embereket, ha a program lejár.

​

A program eredményei:

A program elvárása az volt, hogy minimum az emberek 20 %-val érjünk el eredményt azzal, hogy állásba vagy képzésbe juttatjuk Å‘ket vagy más olyan szolgáltatásba irányítjuk, ahol készségeik fejlÅ‘dhetnek.

​

A megjelölt minimumot Egyesületünk magasan túltejesítette: 35,3 %-os eredményt értünk el.

​

  • Állásba került 34 fÅ‘

  • Képzésbe került 17 fÅ‘

  • KülsÅ‘ szolgáltatásba került 21 fÅ‘

  • Közfoglalkoztatásba került a program ideje alatt 41 fÅ‘

 

További eredményekrÅ‘l is tudunk, amelyek már nem jelentek meg a fenti statisztikában: további 26 ember kezdett dolgozni, és egy fÅ‘ még képzésbe került az év végéig!

​

​

​

​

 

​

​

​

​

​

​

​

Egyesületünk 2010. április és 2011. március között a Közép-magyarországi Munkaügyi Központ három kirendeltségével együttműködve nyújtott tanácsadás szolgáltatást a regisztrált, programba vont ügyfeleknek, összesen 233 fÅ‘nek.

​

  • Budaörsi Munkaügyi Kirendeltség - 57 fÅ‘vel,

  • PályakezdÅ‘ és Diplomás Iroda - 162 fÅ‘vel,

  • Katona József utcai Kirendeltség - 76 fÅ‘vel a program végéig.

​

A szolgáltatásnyújtás helyszíne a kirendeltségeken vagy azokhoz közel található iroda volt; Budaörsön a Városi Ifjúsági Klub, ill. a kirendeltség a helyszín, a két másik kirendeltségrÅ‘l az egyesület irodájába érkeztek az ügyfelek; V. ker., Veres Pálné u. 12. 2. em. 2/B. alá.

​

Tanácsadásra azokat az ügyfeleket irányította a kirendeltségen dolgozó munkatárs, akik egy konkrét elakadással küzdöttek az elhelyezkedés elÅ‘tt. Az ügyfelek maximum 4 alkalommal tudtak részt venni támogató beszélgetésben, a tanácsadóval közösen.

 

5 tanácsadási forma lehetséges

Munkatanácsadás

A munkatanácsadás segítséget nyújt a pályaválasztásban, pályamódosításban, illetve az egyéni munkaerÅ‘-piaci lehetÅ‘ségek tisztázásában, az elhelyezkedési esélyek növelésében, illetve a munkavállalással kapcsolatos egyéb ismeretszerzésben.

​

Pályatanácsadás

A pályatanácsadás célja az igénybe vevÅ‘ személy pályaválasztásának, pályamódosításának elÅ‘segítése, érdeklÅ‘désének, képességének, személyiségének és munkaerÅ‘-piaci igényének megfelelÅ‘ pályatervének kialakítása.

​

Álláskeresési tanácsadás

Azoknak célszerű igénybe vennie, akiknek álláscélja tisztázott és reális, de nem rendelkeznek az álláskereséshez szükséges ismeretekkel, gyakorlattal. Az álláskeresési tanácsadás segítségével fejleszthetÅ‘ az önismeret, megismerhetÅ‘k a pályázat-, és önéletrajzírás fortélyai, az állásinformációk beszerzésének lehetÅ‘ségei, az állás megszerzésének és megtartásának módjai.

​

Rehabilitációs tanácsadás

Az egyéni rehabilitációs tanácsadás a megváltozott munkaképességű ügyfelek számára nyújt segítséget a számukra megfelelÅ‘ munkakör, munkahely, valamint képzés meghatározásában és megtalálásában

​

Pszichológiai tanácsadás

A pszichológiai tanácsadás segít feltárni és megoldani az elhelyezkedni nem tudók számára az - életvezetésükbÅ‘l, személyiségi problémáikból eredÅ‘ - elhelyezkedésüket akadályozó tényezÅ‘ket.

 

Munkánkra jellemzÅ‘, hogy ügyfeleink elhelyezkedése érdekében a tanácsadási alkalmak letelte után nem hagyjuk magára az ügyfelet, hanem továbbra is igénybe veheti az álláskeresÅ‘ klubot, és segítséget kap egy mentortól, aki kíséri, támogatja az elhelyezkedésig vagy a program végéig.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​​

  • 2010. szeptember - 2011. március  mentorációs együttműködés a PályakezdÅ‘ Diplomás Iroda, a Katona József utcai Munkaügyi Kirendeltség és a Bajáki Ferenc utcai Munkaügyi Kirendeltségen regisztrált, programba került álláskeresÅ‘ ügyfeleknek. Az egyes kirendeltségekrÅ‘l az elsÅ‘ évben 120-120, a második évben 90-90 fÅ‘t láttunk el, vagyis 2010-2011-ben összesen 210 fÅ‘t kirendeltségenként. Az egyes mentorok 60-60 fÅ‘vel dolgoztak havonta

  • 2009. május -2009. december között a TÁMOP 1.1.2. program keretében a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ 8 budapesti kirendeltsége ügyfeleinek nyújtottunk mentorációs szolgáltatást.

  • 2009 – 2010; MunkaTárs Program a Polyklubban.​

  • 2008 – 2009 között működött az Európai Üzleti Polytechnikum diákjainak a Hozzáállás-klub, mely álláskeresési tanácsadást nyújtott a Polyklubban.​

  • ​2008 tavaszától a TÁMOP program keretében a Közmunka Egyesülettel közösen diplomás és pályakezdÅ‘ álláskeresÅ‘knek nyújtottunk egyéni tanácsadás keretében pályaorientációs és munkatanácsadással kapcsolatos szolgáltatásokat.​

  • 2007-2009 között működtettünk ÁlláskeresÅ‘ Klubot tartós munkanélküli és rendszeres szociális segélyezett ügyfeleknek a Józsefvárosi CsaládsegítÅ‘ Szolgálat irodájában.​

  • 2003 és 2008 között közreműködtünk a munkaerÅ‘ toborzásban, kiválasztásban, valamint mentori szolgáltatást és képzéseket nyújtottunk az Ability Park részére​​

  • 2000-2007-ig a VII. kerületben az ÁlláskeresÅ‘ Klub komplex szolgáltatásait egyesületünk munkatársai nyújtották a CsaládsegítÅ‘ Szolgálattal közösen.

​

​

​

​

​

​

​

​

HVG Állásbörze február 22-én és 23-án 10-18 óráig a SYMA Rendezvényközpontban.

 

​

​

​

​

​

​

​

 

​

​

​

​

​

​

​

​

Külföldi munkavállalást segítÅ‘ tanácsadás a BME Külügyi Börzén 2011. október 26-án, 10-17 óráig

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Álláskeresési tanácsadás az Immochan Virtuális Oktatás- és Állásbörzén október 27-28-án.

​

  • video cv - a jövÅ‘ önéletrajza

  • álláskeresési tanácsadás

  • tippek önéletrajzíráshoz és motivációs levélhez

  • állásinterjúval kapcsolatos kérdések és felkészülés

  • ÁlláskeresÅ‘k Oldala a facebook-on

  • angol nyelvi és számítógépes felkészüléssel kapcsolatos információk

  • önkéntesség külföldön (EVS)

​

Helyszín : a Csoport-téka Egyesület virtuális standja és chat-szobája

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

2011. június-szeptember: Mentorációs szolgáltatás nyújtása regisztrált álláskeresÅ‘knek

2010-11 Tanácsadás szolgáltatás nyújtása a Közép-magyarországi Munkaügyi Központ 3 kirendeltségén regisztrált álláskeresÅ‘ ügyfeleknek

Korábbi évek: munkaerÅ‘piaci szolgáltatások nyújtása

egyéni és csoportos formákban

2011. megjelenéseink állásbörzéken

Egyesületünk KARRIER TANÁCSADÁS-sal várta a látogatókat

​

A rendelkezésre álló 30 percben áttekintettük a jelentkezÅ‘  eddigi pályafutását, és közösen kidolgozunk egy „portfóliót", ami az Å‘ egyedi jellemzÅ‘je lett az ideális állás megtalálásáért folytatott keresés során. Kiemeltük azokat a csak rá jellemzÅ‘ érdekességeket, értékeket, amit képviselve magabiztosabban szerepel majd az interjúkon, és a kiválasztási folyamat többi lépésében.

  • Video CV-rÅ‘l - információk a jövÅ‘ önéletrajzáról

  • Kklubinformációk: angol és magyar nyelvű állásinterjúsra való felkészítésrÅ‘l, illetve angol nyelvi társalgási, nyelvtani, nyelvvizsga elÅ‘készítÅ‘ és számítógépes klub

  • EVS - Európai Önkéntes Szolgálatról: egyesületünk küldÅ‘ és fogadó szervezetként várja az önkéntes szolgálatra jelentkezÅ‘ket

bottom of page